Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With a casual attitude and a sun-washed ambience inspired by the Mediterranean island for which it is named, the Corsica leg desk is crafted of Acacia Veneers with a wire-brushed, artisan light natural finish with reclaimed character. Stylish details include a shaped apron, decorator bun feet and a shaped stretcher on 3 sides of the base. The desk features one drawer and two pullout shelves for extra work surfaces on each end.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One drawerTwo pullout shelves on each endFinish: A wire-brushed, artisan, light natural finish with reclaimed character is on exotic beautiful Acacia wood, known for its rustic charm, tactile hand, knots and color variations in serene organic hues of gray | Yes |
|---|---|
| Finish | A wire-brushed, artisan, light natural finish with reclaimed character is on exotic beautiful Acacia wood, known for its rustic charm, tactile hand, knots and color variations in serene organ |
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 13.78 |
| Carton Length | 33.86 |
| Carton Weight | 147.71 |
| Carton Width | 64.37 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 17.125W x 17.5D x 1.375H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Material Description | Acacia Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, rock, wormholes, scratch, antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 120.59 |
| Image Role Data | {“5180_10459_detail”:[“Detail Image 1″],”5180_10459_466_445_room”:[“Room Image 1″],”5180_10459_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5180_10459_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3 |
Reviews
There are no reviews yet.