Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The perfect size to tuck behind your sofa, in the kitchen or extra bedroom, the Chatelet Writing Desk may be a space saver, but spares nothing on function and style. Infuse your room with rustic elegance with this graceful silhouette, finished in a soft amber color with a touch of aged white paint. Features include a leather writing surface and a center drawer with drop-front for keyboard use.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Center bonded leather writing surfaceOne drawer with drop-front for keyboard useKeyboard drawer: 33 1/2W x 16 – 18 1/2D x 2HKnee space: 24 1/2HFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distin | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 110.20 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 33.5W x 16D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 24 1/2H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan, Walnut and Maple Veneers with High Quality Bonded Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 89.1 |
| Image Role Data | {“5300_10482room”:[“Room Image 1″],”5300_10482drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5300_10482visitorsside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5300_10482top”:[“Top Silo Im |
Reviews
There are no reviews yet.