Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bringing together the rich Midnight finish and soft brushed brass legs, the Curata writing desk offers three drawers including a center drop-front drawer for a keyboard use and two utility drawers. A glass-top inset gives a smooth writing surface.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCenter drawer has drop front for keyboard useTwo utility drawersOne pencil tray and writing slide that can be used in either utility drawerEach utility drawer contains two removable dividersGlass top insetKeyboard space: 24 3/4W x 15 1/2D x 2 | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 15.50 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 233.58 |
| Carton Width | 65.88 |
| Depth | 28.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24.75W x 15.5D x 2.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 62 1/8W x 28 1/8D x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 14.125W x 19.875D x 2.875H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 209 |
| Image Role Data | {“1600_10458_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_10458_DKW_10445_MTL1_300_350036_room”:[“Room Image 1″],”1600_10458_DKW_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_10458_DKW_visit |
Reviews
There are no reviews yet.