Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
It’s the sexiest desk alive, with a curved kidney shape, lanky legs, jewelry-like pulls and elegant interior wallpaper inside each file drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Curved kidney shape, lanky legs, and jewelry-like pullsCenter drawer with drop-front for keyboard useOne locking file drawer with Pendaflex letter/legal filing system and wallpaper interiorTwo drawers with wallpapered interiorKeyboard space:21 3/8W x 16 1 | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 11W x 15.875D x 2.75H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Right Drawer Dimensions | 11W x 15.875D x 7.875H |
| 2nd Row Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 20.25 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 204.00 |
| Carton Width | 63.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.375W x 16.25D x 1.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 24 3/8W x 16 1/8D x 24 3/4H |
| Left Drawer Dimensions | 9.5W x 19.625D x 9.625H |
| Left Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 158.74 |
| Image Role Data | {“638_10006_inset2”:[“Detail Image 1″],”638_10006Room”:[“Room Image 1″],”638_10006_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_10006_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
Reviews
There are no reviews yet.