Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Fine craftsmanship is on full display with the Aubree leather chair. This clean, linear design features an angled, exposed wood frame and tapered legs. The gently curved interior frame and tight seat use soft padding to provide the utmost comfort. This dynamic design creates engaging seating with modern appeal.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 78.3 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 36 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Angled shelter arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Wood frame | Yes |
| Tight back | Yes |
| Depth | 34.5 in (87.63 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.