Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Gabi sectional offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame deep seats and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 13.8 |
| Cubes | 60.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7038A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Gabi Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 37.5 |
| Product Name Search | Gabi Fabric Left Arm Chaise |
| Product Type | Left Arm Chaise |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 43 in and 109.22 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P7030, P7032, P7037, P7041 and P7042 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–oElp7yhd–/hftihgchbgpesuw54pek.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.