Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Elegant and sophisticated, the leather Grandview corner chair features a clean, modern frame and an ultra-comfortable spring down cushion. Nailhead trim brings an air of refinement, while tapered block feet add a contemporary touch. Blendown throw pillows provide a luxurious accent.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
|---|---|
| Col | 116.2 |
| Cubes | 49.57 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 7232LO|7232LMO |
| Finish Shown | WDF – 707 Noir |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Grandview Leather Sectional.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 36.5 |
| Overall Product Width | 45.5 |
| Product Name Search | Grandview Leather Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 37 in and 93.98 cm |
| Shipping Weight | 130.0 |
| Total Shipping Weight | 130.0 |
| Website Material | Leather |
| This frame is not a stand-alone item. | Yes |
| Companion Skus | 7200L, 7230L, 7235L and 7236L |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–1LcndtVu–/zeytguvci5zf8uwv3edg.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.