Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Forming one continuous curvaceous line, the back and arms of the Austen sofa create a modern silhouette. The tight back creates a streamlined structure, while three deep cushions offer a plush seat. It’s an elegant and tailored style with a graceful design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.50 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 85.00 in and 215.9 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 22.2 |
| Cubes | 85.12 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P2376A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 32.50 |
| Overall Product Width | 98.25 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24.25 in and 61.59 cm |
| Seat Height | 17.50 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 178.0 |
| Total Shipping Weight | 178.0 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Modern shelter sofa | Yes |
| No throw pillows | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| Seat Width | 85 in and 215.9 cm |
| Depth | 39.00 in (99.06 cm) |
| Height | 32.50 in (82.55 cm) |
| Width | 98.25 in (249.56 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.