Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A textured back woven from all-weather wicker provides the perfect stylish touch on the Cabo swivel chair. The T-shape of the back falls all the way to the bottom of the deeply plush seat. A smooth swivel allows you to move with the sun in an outdoor setting.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Com | 2 |
|---|---|
| Cubes | 21.65 |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8212SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C822SBO |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 26 in and 66.04 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Metal, Wood and Woven |
| Tight seat | Yes |
| “T”-shaped back is woven All-Weather Wicker in Egret Grey finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Aluminum frame and swivel base in grey powder coat finish | Yes |
| Exteriors grade materials | Yes |
| Qty On Hand | 20 |
| Depth | 29 in (73.66 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.