Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Planes and angles dramatically shape the aptly named Origami chair. All-Weather Wicker in Egret Grey finish is drawn into straight lines that bend and bisect into expert folds over a metal frame. The design creates a cocoon-like seat of comfort and style, while making a striking statement outdoors or in any interior.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Ba | 31 in and 78.74 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 3.4 |
| Cubes | 32.81 |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Furniturecoveringraphite | C2713O |
| Furniturecoverinlightgrey | C2713BO |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 33 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Woven |
| Comes standard with (1) 11″x21″ box-edge, welted kidney pillow | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Knife-edge fiber back pillow with topstitch | Yes |
| Metal frame wrapped in All-Weather wicker in Egret Grey finish | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Seat Width | 31 in and 78.74 cm |
| Depth | 36 in (91.44 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 33 in (83.82 cm) |
| Qty On Hand | 39 |
Reviews
There are no reviews yet.