Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The back of the Palermo outdoor sofa curves softly to the base, offering a restrained elegance. The cushions and back create a lush seat, formed with performance fabrics and weather-resistant foam. The sleek design would be equally at home indoors, but is crafted for outdoor settings.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 88 in and 223.52 cm |
| Com | 17.7 |
| Cubes | 84.22 |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Furniturecoveringraphite | C1366O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1366BO |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 95 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 88 in and 223.52 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Knife-edge, loose fiber back pillows with water-resistant tick | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| Recommended throw pillow sizes & quantities are (2) 23″x23″ & (2) 21″x21″ | Yes |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 95 in (241.3 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.