Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The chic and modern Arctic cocktail table features a unique pairing of materials with an irresistible allure. Crafted from solid acrylic with a cast wood grain pattern, the rectangular top resembles a glistening block of ice. A polished stainless steel base contributes to the sleek, simple geometry of the design.
Product Details
| Cubes | 30.86 |
|---|---|
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 229.0 |
| Total Shipping Weight | 229.0 |
| Website Material | Acrylic and Metal |
| Solid acrylic top with cast wood grain pattern | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Polished stainless steel base with stretchers | Yes |
| Product Video Thumbnail | http://images.salsify.com/image/upload/s–_-JLx-ha–/euccrw73c99b4ykgk2va.jpg |
| Depth | 48 in (121.92 cm) |
| Height | 17 in (43.18 cm) |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
| Qty On Hand | 34 |
Reviews
There are no reviews yet.