Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Innovative form and unique materials are the basis for this high-impact cocktail table. Designed with a teardrop shape cast aluminum surface supported by a textured cast concrete base, the Kaori cocktail table is a study in nonconformist style. It is both modern and primitive, industrial and sleek, crafting a uniquely balanced design.
Product Details
| Cubes | 31.42 |
|---|---|
| Finish Shown | CCF – Sand Grey and MTF – Graphite |
| Overall Product Height | 15.63 |
| Overall Product Width | 52 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Oval |
| Shipping Weight | 183.0 |
| Total Shipping Weight | 183.0 |
| Website Material | Concrete and Metal |
| Narrow, rounded end of table top extends to the floor with a waterfall effect | Yes |
| Teardrop-shaped cast aluminum top in Graphite finish | Yes |
| Textured cast concrete base in Sand Grey finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Height | 15.63 in (39.7 cm) |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
| Qty On Hand | 49 |
Reviews
There are no reviews yet.