Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With an asymmetrical form and a unique mix of materials, the Ellis cocktail table achieves a singular look. The rectangular case features white oak veneers in a tamarind finish, while an inset rectangular box has a jicama finish. For dramatic contrast, a heavily textured cast aluminum band wraps around one corner. Composed of sleek lines and geometric shapes, this creative design pushes the boundaries of rustic modern style.
Product Details
| Cubes | 29.8 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Jicama and WDF – Tamarind |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 17.56 |
| Overall Product Width | 57 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 168.0 |
| Total Shipping Weight | 168.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Tamarind finish on “L” shaped case with Shiny Nickel finish on Cast Aluminum waist molding that wraps around one corner. Inset rectangular box in Jicama finish | Yes |
| Tamarind finish on plinth base. Heavy-duty casters. | Yes |
| Depth | 29 in (73.66 cm) |
| Height | 17.56 in (44.6 cm) |
| Width | 57 in (144.78 cm) |
| Qty On Hand | 9 |
Reviews
There are no reviews yet.