Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Fine craftsmanship, unique materials, and modern styling characterize the eclectic Bernhardt Interiors collection. The Lex nesting tables lend a chic industrial accent to an interior. Crafted from cast aluminum, each table features a round gallery top and slim tapered legs. The satin nickel and graphite finishes complement each other while providing a subtle contrast.
Product Details
| Cubes | 6.64 |
|---|---|
| Large Table Height | 20.63 in and 52.4 cm |
| Large Table Width | 15.81 in and 40.16 cm |
| Large Table Depth | 15.81 in and 40.16 cm |
| Overall Product Height | 20.63 |
| Overall Product Width | 15.81 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nesting Table |
| Qty On Hand | 5 |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 35.0 |
| Small Table Height | 18.63 in and 47.32 cm |
| Small Table Width | 13.81 in and 35.08 cm |
| Small Table Depth | 13.81 in and 35.08 cm |
| Smalldebt | 13.81 in and 35.08 cm |
| Smallheight | 18.63 in and 47.32 cm |
| Smallwidth | 13.81 in and 35.08 cm |
| Total Shipping Weight | 35.0 |
| Website Material | Metal |
| Cast aluminum | Yes |
| Glides | Yes |
| Small table in Graphite finish | Yes |
| Large table in Satin Nickel finish | Yes |
| Depth | 15.81 in (40.16 cm) |
| Height | 20.63 in (52.4 cm) |
| Width | 15.81 in (40.16 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.