Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers an eclectic array of artistic tables with a distinctly modern styling. Defined by its modern architectural form, the Leigh cocktail table brings balance and sophistication to an interior. A Rustic Gray finish highlights the cathedral wood grain in the flat cut white oak veneers. Finished in Tarnished Nickel, a tubular steel frame forms geometric shapes with its strong, clean lines. The result is a high-design look with a warm and welcoming feel.
Product Details
| Cubes | 30.68 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 374 Tarnished Nickel and WDF – Rustic Grey |
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 46 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 139.0 |
| Total Shipping Weight | 139.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Tubular steel frame in Tarnished Nickel finish | Yes |
| Inset wood panels in Rustic Gray finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 46 in (116.84 cm) |
| Height | 17 in (43.18 cm) |
| Qty On Hand | 16 |
| Width | 46 in (116.84 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.