Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. Highlighted by a button-tufted headboard and a sleek, architectural acacia wood frame, the Foundations bed transforms any bedroom into a cozy haven. Clean lines and intersecting planes merge to create a look that exudes remarkable calm and tranquility.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 43.20 |
| Fabric | B478 |
| Fabric Shown | B478 |
| Finish Shown | WDF – 306 Light Shale and WDF – 306 Linen |
| Kitted Skus | 306FR03, 306H03 |
| Overall Product Height | 61 |
| Overall Product Width | 83 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 306FR03 Footboard/Side Rails and 306H03 Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 330.69 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8.5 in and 21.59 cm |
| Total Shipping Weight | 330.69 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Black cambric on back of headboard | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Two-tone finish on footboard. Footboard in Linen finish and support rails in Light Shale finish | Yes |
| Two-tone finish on side rails. Side Rails in Linen finish and support panels in Light Shale finish | Yes |
| Upholstered panel with light button-tufting with support panels in Light Shale finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 5.44 in and 13.82 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.25 in (224.16 cm) |
| Height | 61 in (154.94 cm) |
| Width | 83 in (210.82 cm) |
| Qty On Hand | 199 and DC 5 |
Reviews
There are no reviews yet.