Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The Maxime shelter bed offers chic contemporary style with a touch of tradition. Creating a classic feel, the upholstered headboard features button tufting and graceful wings accentuated by welting. A fully upholstered footboard and side rails enhance the soft look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Shelter Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 14.75 |
| Cubes | 67.37 |
| Date Introduced | October 2010 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B721-002 |
| Fabric Shown | B721-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Kitted Skus | 323FR64, 323H64 |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 57.50 |
| Overall Product Width | 69 |
| Pieces Shown | 323FR64 Maxime Footboard/Side Rails and 323H64 Maxime Headboard |
| Product Name Search | Maxime Fabric Shelter Bed-Queen |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 260.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.5 in and 19.05 cm |
| Total Shipping Weight | 260.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and rails | Yes |
| Fully upholstered buttoned headboard with welt | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15.50 in and 39.37 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 15.50 in and 39.37 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.