Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Murray panel bed has a distinctive headboard that showcases horizontal channels in varying widths. The design offers both style and comfort, which also extends to the fully upholstered frame. Exposed wood feet in Smoke or Espresso finishes
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Com | 19.75 |
| Cubes | 49.48 |
| Fabric | B382-000 |
| Fabric Shown | B382-000 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 785H76, 785SFR6 |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 785H76 Murray Headboard and 785SFR6 Murray Storage Footboard/Side Rails |
| Product Style | Transitional |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 221.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 221.0 |
| Available in select fabric options | Yes |
| Bed Style | Storage Bed |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Slat Height | 12.25 in and 31.12 cm |
| Top Of Slat | 2.75 in and 6.99 cm |
| Website Material | Fabric |
| Fully upholstered with wood feet available in Smoke or Espresso finishes | Yes |
| Hidden storage drawer at foot of bed | Yes |
| Headboard has horizontal channels | Yes |
| Slat support system | Yes |
| No nail trim | Yes |
| Drawer Interior Dimensions (total): W 76.38 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Drawer Interior Dimensions (each compartment): W 36.63 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Product Type | Beds |
| Depth | 87.88 in (223.22 cm) |
| Height | 66 in (167.64 cm) |
| Width | 82.25 in (208.91 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.