Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Rustic and romantic, the six-drawer Ciao Bella dresser will bring a European farmhouse ambience to your room. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the Time Worn Gray finish has multi-layered rub-through and is filled with character. The top 2 drawers have a drop-in felt liner, the bottom drawers are cedar-lined and there is a sliding/removable jewelry tray in the top right drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersDrop-in felt liner in top two drawersSliding/removable jewelry try in top right drawerCedar-lined bottom drawersWood-on-wood drawer guidesFinish: Time Worn gray finishHardware: Burnished Brass HardwareDistressed Finished: Rasping. emulsion, mul | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90002-99 |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 258.38 |
| Carton Width | 72.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 29.5W x 14D x 6H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel, Jewelry Tray and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping. emulsion, multi-layer rub-through, spatter, water marks, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 223.11 |
| Image Role Data | {“5805_90002_95_005_85_room”:[“Room Image 1″],”5805_90002_95_005_99_room”:[“Room Image 2″],”5805_90002_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_90002_95_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Reviews
There are no reviews yet.