Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A sleek profile combines with a serene color palette in the Cascade Nightstand, offered in a lacquered burlap finish called Pebble Beach with a champagne-colored metal inlay around the top for a touch of sparkle. This airy piece offers the function of a middle and bottom shelf, one self-closing drawer and a cord clip on the back. Finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One self-closing drawerOne fixed shelfFinished on all sidesCord clip on backChampagne colored metal inlay around top, middle shelf and bottom shelfFinish: Pebble Beach: lacquered burlap finish. Champagne colored metal inlay around top, middle shelf and bo | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 31.75 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 114.40 |
| Carton Width | 39.50 |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.375W x 13.375D x 2.5H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 28.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Burlap and Metal Inlay |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 36.25 |
| Weight | 92.4 |
| Image Role Data | {“6120_90019_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90019_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90019_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Reviews
There are no reviews yet.