Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Svelte and sophisticated in a serene soft finish on Oak Veneers with tactile reeded drawer fronts, the Cascade Nightstand with 3 self-closing drawers is a stylish statement piece brimming with storage and function. The Terrain finish on oak veneers is dry-brushed for a casual appeal, and accented by champagne-colored bar pull hardware and slender metal legs joined by an X-stretcher. Functional features include a USB Outlet and cord clip.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 32.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 103.00 |
| Carton Width | 29.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.375W x 15.375D x 2.5H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 28.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 92 |
| Image Role Data | {“6120_90115_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_90115_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90115_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Reviews
There are no reviews yet.