Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Indulge your love of blingy accents and jewel-like adornments with the gracefully designed Sanctuary Bedside Table. Crafted of Poplar and Hardwood Solids, this exquisite piece is finished with Silver Leaf and Antique Mirror with an aged patina.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 105.60 |
| Carton Width | 36.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 23.25W x 15.25D x 2.75H |
| Drawer Handle Finish | Pewter and Light Gold Shimmer |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 29.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods, Silver Leaf, Wallpaper, Antique Mirror and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 78.1 |
| Image Role Data | {“5413_90015room”:[“Room Image 1″],”5413_90866room”:[“Room Image 2″],”5413_90015silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5413_90015top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Reviews
There are no reviews yet.