Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. With an emphasis on modern simplicity, the Calder nightstand marries function with form. A bottom shelf creates additional surface space, while a hidden drawer provides storage with minimalist style. Featuring quartered white oak veneers in a Rustic Gray finish, this piece brings a natural, relaxed look to the bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 17.34 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 26.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 154.0 |
| Total Shipping Weight | 154.0 |
| Website Material | Wood |
| One drawer | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| One bottom shelf surface | Yes |
| Oak solids and rustic quartered white oak veneers | Yes |
| Rustic Gray finish | Yes |
| Depth | 26.25 in (66.67 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 26.25 in (66.67 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
Reviews
There are no reviews yet.