Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Future-forward and imaginative, the Helios bed features a polished stainless steel frame with a capiz shell headboard and footboard. The translucent capiz, fashioned in a striking starburst pattern, adds luminosity to any interior. Wooden side rails finished in Pure White contribute to the brightening effect.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and King |
| Cubes | 77.16 |
| Interior Bed Height | 30 in and 76.2 cm |
| Kitted Skus | 386F09, 386H09, 386R09 |
| Overall Product Height | 72 |
| Overall Product Width | 81.75 |
| Pieces Shown | 386F09 Helios Footboard, 386H09 Helios Headboard and 386R09 Helios Side Rails |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 393.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.75 in and 17.14 cm |
| Total Shipping Weight | 393.0 |
| Website Material | Metal, Natural and Wood |
| Wood side rails in Pure White finish | Yes |
| Back of footboard is painted white | Yes |
| Polished stainless steel framed headboard and footboard with inset capiz shell panel in starburst pattern | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 17 in and 43.18 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 11.25 in and 28.57 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 86 in (218.44 cm) |
| Height | 72 in (182.88 cm) |
| Width | 81.75 in (207.65 cm) |
| Qty On Hand | 17 |
Reviews
There are no reviews yet.