Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Subtlety defines the Solaria nightstand, crafted from ash solids and quartered white oak veneers in a Dune finish. At first glance, it appears to be an all-wood design, but the quiet sheen of the metal finger pulls draws the eye and defines the form. Three drawers create essential storage, and a two-port USB charger is found on the back panel of the case.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 15.15 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 176.4 |
| Total Shipping Weight | 176.4 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Dune finish on rectangular nightstand | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Two-port USB charger located on upper back panel of case | Yes |
| Three soft-close drawers with aluminum tab pull, in Shiny Nickel finish, running the length of each drawer | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 108 and DC 37 |
Reviews
There are no reviews yet.