Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
There are traditional details in the Albion side chair, with the wood frame, nailhead trim, and upholstered seat and back. But the sleeker tapered legs and the open back styling take this familiar style into a new direction for a more current outlook. The Pewter finish and wire-brushed white oak put the finishing touches on a gorgeously modern rustic form.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.92 |
|---|---|
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B585 |
| Fabric Shown | B585 |
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 21.88 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Albion Side Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Albion |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 77.16 |
| Total Shipping Weight | 77.16 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Antique Nickel around seat | Yes |
| Fabric on upholstered back and seat with flat self-tape and nail trim | Yes |
| Pewter finish on wood frame | Yes |
| White oak solids | Yes |
| Qty On Hand | 246 |
Reviews
There are no reviews yet.