Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With a shaped upholstered headboard wrapped in a wooden frame, the Albion shelter bed takes its inspiration from wingback chairs, creating its own cocoon of comfort. Sweeping lines are highlighted by the wood outline, finished in a casually chic Pewter. A softly upholstered footboard and side rails complement the tall upholstered headboard.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 55.04 |
| Fabric | B585 |
| Fabric Shown | B585 |
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Floor To Top Of Side Rail | 15.75 in and 40.01 cm |
| Interior Bed Height | 15.75 in and 40.01 cm |
| Kitted Skus | 311FR02, 311H02 |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 77.75 |
| Pieces Shown | 311FR02 Footboard/Side Rails and 311H02 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Albion |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 319.67 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 9 in and 22.86 cm |
| Total Shipping Weight | 319.67 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| California King size | Yes |
| Upholstered footboard and side rails with wood base | Yes |
| Upholstered in B585 fabric | Yes |
| Wood-framed upholstered shelter headboard with wood base | Yes |
| White oak solids and knotty white oak veneers | Yes |
| All exposed wood in Pewter finish | Yes |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 6.75 in and 17.14 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 94.81 in (240.82 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Qty On Hand | 18 |
| Width | 77.75 in (197.49 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.