Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Drawing influence from farmhouse and mid-century design, the Alvar nightstand uses reclaimed wood and rustic metals to create a modern look with a laid-back cool. The drawer box and shelf are crafted from distressed pine in a planked pattern, adding a rugged, organic texture. A Brushed White finish highlights the grain and imperfections in the wood. Finished in glazed silver, the tubular steel base complements the rustic elements with clean lines and a touch of industrial chic.
Product Details
| Cubes | 8.2 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 398 Glazed Silver and WDF – 398 Brushed White |
| Overall Product Height | 27.88 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Highland Park |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0015.jpg and Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0039.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 78.3 |
| Total Shipping Weight | 78.3 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Tubular steel base in Glazed Silver finish with one bottom wood shelf with planked design | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Drawer box with one drawer | Yes |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 27.88 in (70.82 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 20 |
Reviews
There are no reviews yet.