Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Polished stainless steel crafts a dazzling statement on the Cristobal dining table. The saber legs connect to a center structure, forming a Y-shape at each end while exquisitely supporting the glass surface.
Product Details
| Cubes | 52.84 |
|---|---|
| Kitted Skus | 313222, 9981050 |
| Overall Product Height | 29.63 |
| Overall Product Width | 100 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 313222 Cristobal Dining Table Base and 9981050 Dining Table Top |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 355.0 |
| Total Shipping Weight | 355.0 |
| Website Material | Glass and Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Base has “Y” shape at each end and round connectors in center | Yes |
| Base shown with 9981050 dining table top but may also be used with 3261050 Argent dining table top | Yes |
| Rectangular, clear 5/8″ thick (non-tempered) glass top with polished, eased edges & stainless steel base in Polished Stainless Steel finish | Yes |
| Sides of metal top frame have decorative stamped screw head detail | Yes |
| Qty On Hand | 11 |
| Depth | 50 in (127 cm) |
| Height | 29.63 in (75.26 cm) |
| Width | 100 in (254 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.