Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
In the Harding dining table, straight lines and angles intersect for a balanced modern look. The rectangular top is wrapped in stainless steel, giving this piece a sleek industrial edge. Two symmetrical wood bases feature flared legs joined by stretchers. The exposed wood frame is available in three finishes: Cocoa, Portobello and Smoke.
Product Details
| Available Finishes | WDF – CN1 Cocoa, WDF – PN1 Portobello and WDF – SN1 Smoke |
|---|---|
| Cubes | 64.78 |
| Finish Shown | WDF – CN1 Cocoa |
| Kitted Skus | 305223, 305224N, 305224N |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Overall Product Height | 30.13 |
| Overall Product Width | 80 |
| Pieces Shown | 305223 Harding Dining Table Top and 305224N Harding Dining Table Base |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 222.0 |
| Total Shipping Weight | 222.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Rectangular table top wrapped in stainless steel | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Three legged non-wire brushed wood base (2) | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 30.13 in (76.53 cm) |
| Width | 80 in (203.2 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.