Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Fine craftsmanship, unique materials, and modern styling characterize the eclectic Bernhardt Interiors collection. With a compact size and an elegant design, the Roscoe ottoman is the perfect accent for the luxe interior. The sides curve gently inward to form an hourglass shape, accentuated by refined nailhead trim. From a variety of fine fabrics and finishes, this piece may be customized to suit any room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 2.8 |
|---|---|
| Cubes | 9.4 |
| Fabric | 2743-044 |
| Fabric Shown | 2743-044 |
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 20 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Rooms | BFR_Domaine-Blanc-2017-catalog-0005.jpg and BFR_Domaine-Blanc-2017-catalog-0019.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 30.0 |
| Total Shipping Weight | 30.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Inward curved ottoman. | Yes |
| Nailhead trim on contours. | Yes |
| Wood board construction. | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 21 in (53.34 cm) |
| Width | 20 in (50.8 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.