Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The beautifully balanced design of the Nicolette right arm chaise combines plush cushioning with clean lines for an enticing modern look. Spring down cushions provide sumptuous comfort without sacrificing the crisp aesthetic. For maximum relaxation, feather blendown pillows rest against an angled back and a single track arm.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Arm Style | Track Arm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 15.9 |
| Cubes | 96.75 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nicolette Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 37 |
| Product Name Search | Nicolette Fabric Right Arm Chaise |
| Product Type | Right Arm Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 56 in and 142.24 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 155.0 |
| Total Shipping Weight | 155.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Companion Skus | N1130, N1131, N1132, N1138, N1141, N1142, N1191 and N1192 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–3zO4OL3J–/twbiymppjgriir3mqp6x.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.