Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by a sheltering form, the back of the Moretti sofa is boldly shaped to curve around the seat with sweeping arms. The design embraces a deep seat with two lush cushions. And the comfort story continues with two knife-edge back pillows.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 20.50 in and 52.07 cm |
|---|---|
| Ba | 85.00 in and 215.9 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 21.4 |
| Cubes | 84.22 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 101.50 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 22.25 in and 56.52 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 162.0 |
| Total Shipping Weight | 162.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| No throw pillows | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Seat Width | 85 in and 215.9 cm |
| Depth | 40.75 in (103.5 cm) |
| Height | 31.25 in (79.38 cm) |
| Width | 101.50 in (257.81 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.