Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and sophisticated design. With its natural aesthetic and durability, the Antilles wicker arm chair is an ideal outdoor seat. Stylish, sturdy and lightweight, it features open weave all-weather wicker in a Tobacco Leaf finish. Powder-coated stainless steel legs add a sleek, modern touch.
Product Details
| Arm Height | 24.25 in and 61.59 cm |
|---|---|
| Com | 0.8 |
| Cubes | 23.64 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Silver Mist and WVF – Tobacco Leaf |
| Furniturecoveringraphite | C161WO |
| Furniturecoverinlightgrey | C161WBO |
| Overall Product Height | 38.44 |
| Overall Product Width | 25.13 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Shipping Weight | 45.1 |
| Total Shipping Weight | 45.1 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Loose cushion with black tie-down “D” ring | Yes |
| Upper aluminum frame wrapped in open weave all-weather wicker in Tobacco Leaf finish on powder-coated metal legs in Silver Mist finish | Yes |
| Stainless steel base frame | Yes |
| Black glides | Yes |
| Depth | 25.75 in (65.41 cm) |
| Height | 38.44 in (97.64 cm) |
| Qty On Hand | 8 |
| Width | 25.13 in (63.83 cm) |
| Seat Depth | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 20.00 in and 50.8 cm |
| Seat Width | 22.00 in and 55.88 cm |
Reviews
There are no reviews yet.