Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Teak in a Weathered Teak finish is simply shaped for the chic Calais arm chair. The arm offers a perfect right angle, which complements the gently arched back. An upholstered seat ensures that dining al fresco is a comfortable as it is stylish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Com | 1.25 |
| Cubes | 31.82 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C4542O |
| Furniturecoverinlightgrey | C4542BO |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.75 in and 52.7 cm |
| Shipping Weight | 49.0 |
| Total Shipping Weight | 49.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Arched wood back | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Stainless steel glides | Yes |
| Teak frame in Weathered Teak finish | Yes |
| Upholstered seat | Yes |
| Depth | 23.5 in (59.69 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 23.25 in (59.05 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
Reviews
There are no reviews yet.