Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A balance of unique materials crafts a stunning modern organic outdoor chair and 1/2. The generously sized frame is designed with an all-weather weave with open teak legs that wrap from the front to the back. The back panel is upholstered, with a bench cushion and single back pillow.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 48.75 in and 123.83 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Com | 6.4 |
| Cubes | 59.18 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6077-002 |
| Fabric Shown | 6077-002 |
| Finish Shown | WDF – Sea Oat and WVF – Hazelnut |
| Frameonlysku | O5453F |
| Furniturecoverinlightgrey | C5453BO |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 53.75 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22.25 in and 56.52 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 135.0 |
| Total Shipping Weight | 135.0 |
| Website Material | Fabric, Wood and Woven |
| Seat Width | 48.75 in and 123.83 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Wood feet | Yes |
| Depth | 35.75 in (90.81 cm) |
| Featuredwaysku | O5453A |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 53.75 in (136.53 cm) |
| Qty On Hand | 68 |
Reviews
There are no reviews yet.