Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury and elegant design. The Del Mar dining table features a round cast concrete top in Bone finish and a stainless steel base finished in flint gray. Clean lines and a neutral palette combine for an enduring modern look that can withstand the elements.
Product Details
| Cubes | 20.86 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – FLINT GRAY |
| Furniturecoveringraphite | C1273O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1273BO |
| Kitted Skus | X01271, X01273 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | X01271 Del Mar Dining Table Top and X01273 Del Mar Dining Table Base |
| Product Diameter | 54 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 200.1 |
| Total Shipping Weight | 200.1 |
| Website Material | Concrete and Metal |
| Powder-coated Tubular Stainless Steel in Flint Gray finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast Concrete in Bone finish with polyurethane protective top coat | Yes |
| Suitable for indoor and outdoor use | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Qty On Hand | 31 |
| Depth | 54.00 in (137.16 cm) |
| Height | 30.00 in (76.2 cm) |
| Overall Product Height | 30.00 |
| Overall Product Width | 54.00 |
| Width | 54.00 in (137.16 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.