Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A distinctive all-weather wicker open weave in Pampas finish elevates the style of the laid-back Atlas sofa. The bench-like teak frame in Sea Oat finish has sleek and shapely lines that flow from the straight front legs to the sled-shaped back legs. The mix of materials crafts a uniquely elegant style for outdoor living. Optional purchase fabric pad also available.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.25 in and 61.59 cm |
|---|---|
| Ba | 66.75 in and 169.55 cm |
| Cubes | 56.19 |
| Finish Shown | WDF – Sea Oat and WVF – Pampas |
| Overall Product Height | 31.75 |
| Overall Product Width | 70.00 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 71.0 |
| Total Shipping Weight | 71.0 |
| Website Material | Woven |
| Seat Width | 66.75 in and 169.55 cm |
| Wood frame | Yes |
| Woven back | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Shaped wood arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Depth | 34.75 in (88.27 cm) |
| Height | 31.75 in (80.64 cm) |
| Width | 70.00 in (177.8 cm) |
| $modifiedat | 20240411011943 |
| Qty On Hand | 52 |
Reviews
There are no reviews yet.