Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Traditional style meets California cool in the Santa Barbara rectangular dining table. Casual and welcoming, it features a fancy face top with wire-brushed, cerused oak veneers in a warm Sandstone finish. The veneer pattern accentuates the subtle textures and lighter strokes of color in the grain. A hexagonal faux stone pedestal base is presented in a complementary Textured Cameo finish, rounding out the fresh, neutral color palette.
Product Details
| Cubes | 53.51 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone and WDF – 385 Textured Cameo |
| Kitted Skus | 385242, 385244 |
| Number Of Leaves | 2 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 92 |
| Pieces Shown | 385242 Dining Table Top and 385244 Dining Table Base |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0024.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 468.92 |
| Total Shipping Weight | 468.92 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast hexagon shaped pedestal base in faux stone in Textured Cameo finish | Yes |
| Fancy face top and two fancy face 20″ leaves in Sandstone finish | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 92 in (233.68 cm) |
| Qty On Hand | 30 |
Reviews
There are no reviews yet.