Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The striking Santa Barbara buffet has it all: grace, style and function. A study in symmetry and refinement, it features four drawers, including the top one with a silverware insert, and adjustable shelves for convenient and ample storage. But its striking details are what make this sideboard so unique: arabesque caste grilles set over delicately antiqued glass door front and charming nickel pulls put it in a class of its own.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 48.63 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 81.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Buffet |
| Program | Santa Barbara |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 362.88 |
| Total Shipping Weight | 362.88 |
| Website Material | Mirrored and Wood |
| Two doors with patterned cast grilles over antique glass door front and magnetic catch | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Four drawers | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Second drawer has wrapped pad | Yes |
| Behind each each door are two adjustable/removable shelves and one fixed bottom shelf surface | Yes |
| Top drawer has silverware insert | Yes |
| Turned foot & center support leg | Yes |
| Depth | 20.38 in (51.77 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Qty On Hand | 28 and DC 15 |
| Width | 81.38 in (206.71 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.