Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Refined and elegant, the Santa Barbara clean-lined, tufted panel bed blends traditional and modern. Its rectangular footboard strikingly contrasts a detailed, semi-circular headboard. Framed in a soft oak veneer in Sandstone finish, the performance fabric is welted and tufted without buttons, giving it a classic but updated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Com | 10.5 |
| Cubes | 37.61 |
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Interior Bed Height | 26 in and 66.04 cm |
| Kitted Skus | 385XFR3, 385XH03 |
| Overall Product Height | 76 |
| Overall Product Width | 81.50 |
| Pieces Shown | 385XFR3 Footboard/Side Rails and 385XH03 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Santa Barbara |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 287.1 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.81 in and 17.3 cm |
| Total Shipping Weight | 287.1 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood-framed headboard and footboard with inset upholstered tufted panel in performance fabric with welt (no buttons) | Yes |
| No nailhead option | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.34 in and 33.88 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 6.50 in and 16.51 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.56 in (224.94 cm) |
| Height | 76 in (193.04 cm) |
| Width | 81.50 in (207.01 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.