Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With its attention to detail and artistry, the Santa Barbara drawer chest offers a unique and livable sense of style. Oak veneers have been wire brushed and cerused, which gives them subtle textures and lighter strokes of color in the grain. A warm Sandstone finish delivers a polished yet casual feel. For a vintage look, the three drawers feature antiqued mirrored glass with arabesque cast grille overlays. With its clean form and refined touches, this eclectic piece evokes a laid-back California vibe.
Product Details
| Cubes | 27.71 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 385 Vintage Nickel, WDF – 385 Sandstone and WDF – 385 Textured Cameo |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 52 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Drawer Chest |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0035.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 260.14 |
| Total Shipping Weight | 260.14 |
| Website Material | Mirrored and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Center support leg | Yes |
| Tapered foot | Yes |
| Three drawers with antiqued mirrored glass drawer fronts with patterned cast grille overlays | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
| Qty On Hand | 22 |
Reviews
There are no reviews yet.