Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A fresh take on a classic form, the Santa Barbara panel bed blends refined details with a clean, modern aesthetic. The headboard and footboard showcase inset upholstered panels with nailhead trim. The shaped frames of the headboard and footboard are created with wire-brushed oak veneers in neutral Sandstone finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | Queen |
| Cubes | 41.41 |
| Fabric | B356 |
| Fabric Shown | B356 |
| Finish Shown | MTF – 385 Vintage Nickel and WDF – 385 Sandstone |
| Kitted Skus | 385FR64, 385H64 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 64.75 |
| Pieces Shown | 385FR64 Footboard/Side Rails and 385H64 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Santa Barbara |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 290.34 |
| Sizelabel | Queen |
| Total Shipping Weight | 290.34 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood-framed headboard and footboard in Sandstone finish with inset upholstered panels with nailhead trim border | Yes |
| Wood side rails in Sandstone finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 23 in and 58.42 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Slat Height | 8 in and 20.32 cm |
| Top Of Slat | 7 in and 17.78 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 93.63 in (237.82 cm) |
| Height | 66 in (167.64 cm) |
| Qty On Hand | 21 and DC 16 |
| Width | 64.75 in (164.47 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.