Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Isabella collection offers a casual transitional roll arm with deep, plush seating. Shown in a soft, ecru chenille cover accented with textured toss pillows, this classic style is sure to impress any space!
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 78 in and 198.12 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 27.6 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1662-C17 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1662-002 |
| Fabric Shown | 1662-002 |
| Featuredwaysku | P4617A|P4617B |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 94 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 78 in and 198.12 cm |
| Shipping Weight | 185.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 185.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P4617, P4617B and P4617Y |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Cubes | 102.78 |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 94 in (238.76 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
Reviews
There are no reviews yet.