Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Perissa outdoor side chair is a chic take on faux bois styling. Crafted in cast powder-coated stainless steel, the hammered and textured legs create an original, chic design. The slip seat and half back offer a comfortable seat in weather-resistant materials.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.75 |
|---|---|
| Cubes | 32.99 |
| Fabric | 6084-000 |
| Fabric Shown | 6084-000 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | MTF – Graphite |
| Furniturecoveringraphite | C5547O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5547BO |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36.25 |
| Overall Product Width | 19.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Side Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19.50 in and 49.53 cm |
| Shipping Weight | 45.0 |
| Total Shipping Weight | 45.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Available in select fabric options | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Fabric shown: 6084-000 | Yes |
| Stainless steel glides | Yes |
| Upholstered curved partial back and seat | Yes |
| Cast stainless steel frame in Graphite finish | Yes |
| Depth | 23.25 in (59.05 cm) |
| Height | 36.25 in (92.08 cm) |
| Width | 19.50 in (49.53 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.