Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Madura sofa in solid teak will lend a natural presence to any outdoor setting. Designed with exterior wood-grade materials, this gorgeous sofa has plush cushions for entertaining and relaxing.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 79.5 in and 201.93 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 11.2 |
| Cubes | 75 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle Outdoor |
| Furniturecoveringraphite | C9457O |
| Furniturecoverinlightgrey | C9457BO |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 85.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exteriors grade wood & materials | Yes |
| Fully upholstered seat and back | Yes |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Carbonized teak frame in Smoked Truffle finish | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Recommended throw pillow sizes & quantities are (2) 22″x22″ & (2) 20″x20″ | Yes |
| Loose, box-edge fiber back pillows | Yes |
| Seat Width | 79.5 in and 201.93 cm |
| Depth | 36 in (91.44 cm) |
| Featuredwaysku | O9457B |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 85.5 in (217.17 cm) |
| Qty On Hand | 57 |
Reviews
There are no reviews yet.