Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Santa Barbara Collection offers three nightstands that share a laid-back California vibe, but each one is delightfully unique. All are small in scale, crafted with attention to detail and artistry, and capture a traditional look imbued with modernist design. This three-drawer version in warm oak features a raised drawer front wrapped in performance fabric with double needle stitching. Vintage nickel hexagonal pulls add a handsome detail.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 13.31 |
|---|---|
| Fabric | B446 |
| Fabric Shown | B446 |
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0029.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 126.54 |
| Total Shipping Weight | 126.54 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Three drawers with raised drawer fronts wrapped in performance fabric with double-needle stitching | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Tapered foot | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 28 |
Reviews
There are no reviews yet.