Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Traditional style meets California cool in the Santa Barbara round dining table. Casual and welcoming, it features a round top with wire-brushed, cerused oak veneers in a warm Sandstone finish that highlights the subtle textures and lighter strokes of color in the grain. A squared faux stone pedestal base is presented in a complementary Textured Cameo finish, rounding out the fresh, neutral color palette.
Product Details
| Cubes | 28.39 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone and WDF – 385 Textured Cameo |
| Kitted Skus | 385272, 385273 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Shown | 385272 Dining Table Top and 385273 Dining Table Base |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0005.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 303.36 |
| Total Shipping Weight | 303.36 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides. | Yes |
| Cast squared base in faux stone Textured Cameo finish | Yes |
| Wood top in Sandstone finish | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
| Qty On Hand | 55 |
Reviews
There are no reviews yet.