Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Santa Barbara console table offers a fresh take on a traditional form. The simple, elegant design features a welded stainless steel base with eight slender, tapered legs with square feet. Oak veneers have been wire-brushed and cerused, which gives them subtle textures and lighter strokes of color in the grain. A Sandstone finish delivers a polished yet casual feel, while a Vintage Nickel finish on the steel base is tinted for an aged look. Three drawers and an inset tempered glass shelf allow for storage and display.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 33.78 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 385 Vintage Nickel and WDF – 385 Sandstone |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 74 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Console Table |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0017.jpg and Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0033.jpg |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 167.99 |
| Total Shipping Weight | 167.99 |
| Website Material | Glass, Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| One inset tempered bottom glass shelf | Yes |
| Stainless Steel base with eight legs in Vintage Nickel finish | Yes |
| Three drawers | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 16 in (40.64 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
| Width | 74 in (187.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.